Kujawy-Pomorze gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce!


Wielka radość, duma i niesamowite emocje! Tak w skrócie możemy opisać informację, że Kujawy-Pomorze zostały ogłoszone gospodarzem Halowych Mistrzostw Świata 2026 w Lekkiej Atletyce!

W końcu możemy puścić kciuki które trzymaliśmy od kilku miesięcy, gdy otrzymaliśmy zaszczyt przygotowania logotypu promującego kandydaturę Województwa Kujawsko-Pomorskiego w staraniach o organizację czempionatu.

Tymczasowe logo — podczas kandydatury do Halowych Mistrzostw Świata LA 2026.


Polska drugi raz w historii będzie gospodarzem halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata! W marcu 2026 roku imprezę gościć będzie województwo kujawsko-pomorskie. – Jestem przekonany, że w Arenie Toruń zobaczymy najlepsze w historii halowe mistrzostwa świata – mówi prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski.


Decyzję o powierzeniu Polsce halowych mistrzostw świata podjęła dziś rada World Athletics.


Mistrzostwa odbędą się w Hali Arena Toruń.

Zdjęcie Hali Arena Toruń w Toruniu
Separator Gregsoft Group


Przy tej okazji z nostalgią wracamy pamięcią do wydarzeń dla których już w naszej historii mogliśmy zaopiekować się kreacją wizualną. Poczucie, że gdzieś tam, w historii lekkiej atletyki, jest ziarenko naszej pracy — wywołuje niesamowite emocje.


O czym warto wiedzieć, w kontekście organizacji Halowych Mistrzostw Świata 2026?


Powierzenie Polsce organizacji Halowych Mistrzostw Świata 2026 to świetna informacja dla wszystkich kibiców lekkoatletyki. To kolejna impreza sportowa o zasięgu światowym jaka odbędzie się w naszym kraju i zarazem potwierdzenie, że Polska jest uznanym i sprawdzonym organizatorem największych wydarzeń sportowych. Jestem przekonany, że mistrzostwa rozgrywane w Arenie Toruń przyniosą nam wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń i będziemy mogli z dumą oklaskiwać sukcesy biało-czerwonychmówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Radości z decyzji World Athletics nie ukrywa Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz członek Rady European Athletics:

Z satysfakcją przyjąłem informację o przyznaniu Polsce kolejnej wielkiej imprezy lekkoatletycznej. W marcu 2026 roku do naszego kraju ponownie przyjadą setki zawodników, trenerów czy kibiców z całego świata. To wielkie wyzwanie organizacyjne, aczkolwiek jestem przekonany, że Kujawy i Pomorze wzorowo wywiążą się z postawionego celu i w Arenie Toruń zorganizują najlepsze w historii halowe mistrzostwa świata.

Prezes PZLA przypomina, że Polska już drugi raz w swojej historii będzie gospodarzem imprezy tej rangi:

Wszyscy pamiętamy, jakim sukcesem sportowym i organizacyjnym zakończyły się halowe mistrzostwa świata w Sopocie w 2014 roku. Zdobyliśmy wtedy trzy medale, a ze złota cieszyła się Kamila Lićwinko. Co ciekawe, była pierwszą polską lekkoatletką, która triumfowała w imprezie tej rangi. Myślę, że w roku 2026 o złoto będą mogły postarać się kolejne nasze zawodniczki. Mam na myśli Adriannę Sułek oraz Pię Skrzyszowskąprzyznaje prezes Olszewski.

___

Szef polskiej lekkoatletyki przypomina także, że bieżnia używana podczas mistrzostw w 2014 roku nadal świetnie spisuje się w Arenie Toruń i pozwala na uzyskiwanie rekordowych wyników:

Chwilę po zakończeniu mistrzostw świata w marcu 2014 roku bieżnia z Ergo Areny została przetransportowana do Torunia, gdzie po dziś dzień z powodzeniem służy lekkoatletom. Dwa lata temu rozegrano na niej halowe mistrzostwa Europy, rokrocznie jest miejscem zmagań podczas mistrzostw Polski oraz prestiżowego mityngu Orlen Copernicus Cup. Padło tutaj wiele świetnych wyników, rekordów Polski, Europy oraz świata.

___

Z radością informację o przyznaniu Polsce kolejnej wielkiej imprezy sportowej nie kryje też były halowy mistrzostw świata w siedmioboju (Maebashi 1999), a dziś wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którego generalnym sponsorem jest PKN ORLEN, Sebastian Chmara.

Mnie w tej decyzji cieszy najbardziej to, że w specjalności, w której odnosiłem sukcesy, wieloboju, Polska i właśnie region-gospodarz, czyli Kujawy i Pomorze będą miały wielkąmedalową nadzieję. Oczywiście mam na myśli Adriannę Sułek, która z pewnością będzie znakomitą ambasadorką tych mistrzostwmówi pochodzący z kujawsko-pomorskiego Chmara.

___

Polska wieloboistka, która na początku marca zdobyła w Stambule srebro halowych mistrzostw Europy uzyskując wynik 5014 punktów — lepszy od dotychczasowego rekordu świata — przyznaje, że występ w Arenie Toruń w roku 2026 byłby dla niej wyjątkowy:

Mam nadzieję, że będę mogła wystartować w tych zawodach. Dla mnie start w halowych mistrzostwach świata przed własną publicznością, w rodzinnym regionie to byłoby niezwykłe przeżycie. Z dumą będę też ambasadorką tych zawodówprzyznaje Adrianna Sułek, która przed rokiem w Belgradzie zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w pięcioboju.

___

Dumy z przyznania regionowi organizacji mistrzostw świata w hali nie kryje też szef lokalnych struktur lekkoatletycznych:

Przez lata pokazywaliśmy, jak ważna w naszym województwie jest lekkoatletyka. Gospodarzami imprez wysokiej rangi były w zasadzie wszystkie główne ośrodki – począwszy od Grudziądza, miasta Bronka Malinowskiego, przez Bydgoszcz, Inowrocław, Włocławek aż po Toruń. Głównym punktem halowych mistrzostw świata za trzy lata będzie Arena Toruń, ale gospodarzem mistrzostw cały region. To tak naprawdę ukoronowanie trwającej już kolejną dekadę pracy na rzecz budowania wizerunku Kujaw i Pomorza jako regionu, w którym lekkoatletyka jest po prostu u siebiezaznacza prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński.Halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce rozgrywane są od 1985 roku (pierwsza edycja pod nazwą World Indoor Games). Najbliższa edycja planowana jest na początek marca 2024 roku w Glasgow.


___

Translate »